Witamy na stronie poświęconej XIXw. Zabytkowemu Dworowi w Rzucowie


Dwór ma już ponad 130 lat! Przeżył lata swojej świetności, kiedy to został wzniesiony przez swoich pierwszych właścicieli – rodzinę Mokiejewskich. Przetrwał II wojnę światową, a także czasy PRL-owskie. Zniósł także kilkunastoletnie opuszczenie w latach 90-tych. 

Obecnie dostał szansę na powrót do swojej dawnej świetności. 

Na niniejszych stronach znajdą Państwo informacje o bieżących wydarzeniach związanych z Dworem oraz materiały archiwalne dotyczące legend wokół powstania miejscowości Rzuców, faktów z historii jej rozwoju, losów kolejnych dziedziców, ich sukcesów i porażek. Znajdują się tu też informacje o ich rodzinach, gościach bywających w przeszłości w tymże majątku a także o dawnych mieszkańcach wsi i pracownikach folwarku.

Prezentowane informacje pochodzą z powszechnie dostępnych materiałów archiwalnych (aktów kościelnych i prawnych, gazet, czasopism, kronik, obwieszczeń). Kopalnię wiedzy stanowi opracowanie Pana Józefa Rychlika, wydane w 2004 r. zatytułowane „Rzuców: dzieje, opowieści legendy” oraz album „Rzuców w ilustracjach” wydany w 2009 r. Ważnym źródłem są także współczesne badania i opracowania ekspertów z dziedziny architektury i konserwacji zabytków, a także ustne przekazy mieszkańców.

Wciąż badamy historię Dworu, a dzięki ludzkiej uprzejmości trafiają do nas wartościowe informacje. Serdecznie za nie dziękujemy, jak i zapraszamy do kontaktu osoby, które znają historię Dworu z opowiadań lub własnego w niej udziału i chciałyby się nią podzielić. Jak dotąd, pozostaje wiele niewiadomych do wyjaśnienia (np. wystrój i wyposażenie wnętrz, przeznaczenie pomieszczeń i poszczególnych budynków, wygląd parku i in.) ale mamy nadzieję, że to kwestia czasu by odtworzyć ten kawałek historii.

Zapraszamy do lektury !

 

Licznik odwiedzin strony

32681
www.we-dworze.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone ©